Eramus+ iskustvaPriče sa Fakulteta

20. student na akademskoj mobilnosti

Naš fakultet i dalje aktivno učestvuje u Erasmus+ projektima akademske mobilnosti, bez obzira na sve promene nastale od početka 2020. godine. Kroz ovaj program je našim studentima  omogućeno sticanje iskustva koje im u potpunosti promeni život u najlepšem mogućem smislu. Naš 20. student na razmeni je student treće godine Poslovnih softverskih sistema, Dejan Vujić, koji nam se nakon prvih mesec dana javlja sa Univerziteta DHBW Ravensburg, Nemačka.

U aprilu 2021. godine sam aplicirao za akademsku mobilnost studenata Erasmus+ programa na našem fakultetu i univerzitetu, i kako se sve poklopilo kako treba, već od oktobra 2021. godine, svoj peti semester studija provodim na DHBW u Ravensburgu, Nemačka. Ravensburg je tipičan mali grad na jugu Nemačke, ali veoma prijatan i sa veoma interesantnom arhitekturom. Ljudi su veoma ljubazni i uvek su spremni da pomognu strancima.

Odmah po dolasku u Nemačku sam znao da će ovo biti jedno veliko iskustvo za mene. Prilika za studiranje u sasvim drugačijem okruženju, život pod istim krovom sa ljudima različitih kultura,  interesovanja i samog shvatanja života mi omogućava da stičem nova iskustva, da se razvijam u akademskoj sferi, ali i da steknem prijatelje za ceo život. Za ovo kratko vreme, koliko sam ovde, uspeo sam da steknem prijatelje sa različitih strana sveta – Španija, Francuska, Italija, Meksiko, Japan, Koreja, ali i da ostvarim kontakt sa studentima iz Nemačke. Svoj boravak pokušavam da iskoristim na što kvalitetniji način – putovanja, druženje, izlasci, ali i učenje i razvijanje u akademskom smislu.

U ovoj avanturi svi radimo na tome da postanemo bolji ljudi i da napredujemo na našim studijama. Ako ste spremni da izađete iz svoje zone komfora, da otkrijete svoje kvalitete i nedostatke, kao i da proverite koliko ste spremni na samostalan život i suživot sa potpuno nepoznatim ljudima različitih kultura i sfere interesovanja, ovo može biti savršena prilika. Sve je zasnovano na dobroj komunikaciji – na upoznavanju, druženju, izlascima, putovanjima, ali i na razumevanju, toleranciji i organizaciji, jer je akademsko napredovanje ipak primarni cilj ovog programa.

Izvor: Fakultet zdravstvenih i poslovnih studija